15. Nowe standardy i interpretacje oraz zmiany do nich

Standardy i interpretacje oraz zmiany do nich obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku

STANDARDY I INTERPRETACJE* OPIS ZMIAN I WPŁYWU
MSSF 17 UMOWY UBEZPIECZENIOWE (1.01.2023/ 19.11. 2021) ORAZ ZMIANY DO MSSF 17 (1.01.2023/ 8.09.2022) Szczegóły patrz nota nr 14 „MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe
ZMIANY DO MSR 1 „PREZENTACJA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH” ORAZ MSR 8 „ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI, ZMIANY WARTOŚCI SZACUNKOWYCH I KORYGOWANIE BŁĘDÓW” (1.01.2023/2.03.2022) Zmiany do MSR 1 zawierają wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności w zakresie ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Zamiast znaczących zasad rachunkowości zmiany wprowadzają wymóg ujawniania istotnych informacji o polityce rachunkowości, wraz z wyjaśnieniami i przykładami w jaki sposób jednostka może zidentyfikować istotne informacje dotyczące zasad rachunkowości.

Zmiany do MSR 8 wprowadzają nową definicję szacunków księgowych. Zgodnie z nową definicją szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniach finansowych, które są objęte niepewnością wyceny. Wprowadzenie definicji szacunków księgowych oraz innych poprawek do MSR 8 ma na celu pomóc jednostkom odróżnić zmiany zasad rachunkowości od zmian w szacunkach księgowych.

Zmiany do MSR 1 mają wpływ na zakres informacji prezentowanych w rocznych sprawozdaniach finansowych Grupy Kapitałowej za rok 2023.

Szczegóły patrz „PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO„.

ZMIANY DO MSR 1 – KLASYFIKACJA ZOBOWIĄZAŃ
(1.01.2024/ 19.12.2023)
Zmiany dotyczą klasyfikacji zobowiązań w sprawozdaniu z sytuacji finansowej do krótkoterminowych lub długoterminowych. Doprecyzowują one, że klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe powinna uwzględniać na datę klasyfikacji istnienie prolongaty zobowiązania bez względu na intencję podmiotu do skorzystania z niej na okres dłuższy niż 12 miesięcy oraz powinna uwzględniać spełnienie na dzień przeprowadzenia oceny warunków takiej prolongaty, jeżeli jest ona warunkowa.

Grupa Kapitałowa nie posiada umów zawierających ww. zapisy, w związku z powyższym zmiana nie ma wpływu na Grupę Kapitałową.

ZMIANY DO MSR 12 „PODATEK DOCHODOWY” (1.01.2023/11.08.2022) Zmiany do MSR 12 wprowadzają wymóg ujęcia w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań z tytułu różnic przejściowych także w przypadku transakcji innych niż połączenia jednostek gospodarczych, które w momencie początkowego ujęcia generują dodatnie i ujemne różnice przejściowe o identycznej wartości.

Zmiana ma charakter prezentacyjny.

Szczegóły patrz nota „PODATEK DOCHODOWY„.

ZMIANY DO MSR 12 „PODATEK DOCHODOWY” (1.01.2023/8.11.2023) Zmiany dotyczą jednostek, dla których zastosowanie mają regulacje podatkowe drugiego filaru OECD, tj. wprowadzenia globalnego minimalnego opodatkowania dla największych grup kapitałowych osiągających zyski w różnych jurysdykcjach podatkowych (dalej „Filar”). Zmiany wprowadzają m.in. wyjątek od wymogów MSR 12, zgodnie z którym jednostki nie ujmują i nie ujawniają informacji na temat aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, związanych z Filarem. Zastosowanie wyjątku musi zostać ujawnione przez jednostki. Ponadto, zmiany wprowadzają również m.in. wymóg odrębnego ujawniania bieżących obciążeń podatkowych związanych z Filarem.

Przepisy w zakresie globalnego podatku minimalnego nie zostały jeszcze w Polsce zaimplementowane. Nie zostały też zaimplementowane w niektórych jurysdykcjach, gdzie Grupa Kapitałowa prowadzi działalność (Ukraina, Szwecja). Od 2024 roku będą obowiązywać w jurysdykcjach podatkowych, gdzie Grupa Kapitałowa prowadzi działalność w formie oddziałów zagranicznych (Niemcy, Czechy, Słowacja, Rumunia).

Grupa Kapitałowa jest w trakcie szacowania przyszłego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

ZMIANY DO MSSF 16 „LEASING” (1.01.2024/20.11.2023) Zmiany objaśniają, w jaki sposób sprzedawca-leasingobiorca powinien wyceniać transakcje sprzedaży i leasingu zwrotnego, które spełniają wymogi MSSF 15 dotyczące ujęcia składnika aktywów jako sprzedaż.

Zmiany dotyczą przypadków gdy raty płatne w leasingu zwrotnym mają charakter zmienny, tj. inny niż w oparciu o stopę lub indeks.

Zmiany nakładają na sprzedawcę-leasingobiorcę obowiązek wyceny zobowiązania leasingowego w taki sposób, aby różnice między faktycznymi kwotami zmiennymi zapłaconymi w ramach umowy, a kwotami ujętymi w początkowej wycenie zobowiązania ujmowane były bezpośrednio przez wynik finansowy.

Do zmian obowiązuje podejście retrospektywne.

W Grupie Kapitałowej na obecną chwilę nie występują transakcje sprzedaży i leasingu zwrotnego ze zmiennymi ratami leasingowymi innymi niż opartymi o stopę lub indeks, w związku z powyższym zmiana nie ma wpływu na Grupę Kapitałową.

* W nawiasie data wejścia w życie w UE /data zatwierdzenia przez UE

Nowe standardy i interpretacje oraz zmiany do nich, które zostały opublikowane i nie są zatwierdzone przez Unię Europejską,

STANDARDY I INTERPRETACJA* OPIS ZMIAN I WPŁYWU
ZMIANY DO MSR 7 „SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH” ORAZ ZMIANY DO MSSF 7 „INSTRUMENTY FINANSOWE: UJAWNIANIE INFORMACJI” (1.01.2024/ BRAK DANYCH) Zmiany wprowadzają obowiązek dodatkowych ujawnień w zakresie umów faktoringu odwrotnego. Jednostki będą zobowiązane ujawniać w sprawozdaniach finansowych informacje umożliwiające użytkownikom sprawozdań finansowych:
  • ocenę, w jaki sposób powyższe umowy wpływają na zobowiązania i przepływy pieniężne jednostki oraz
  • zrozumienie wpływu powyższych umów na ekspozycję jednostki na ryzyko płynności oraz wpływu, w przypadku gdy umowy przestaną obowiązywać.

Ponadto, zmiany uzupełniają obecne wymogi MSSF poprzez dodanie do MSR 7 dodatkowych wymogów informacyjnych dotyczących m.in.:

  • warunków umów faktoringu odwrotnego;
  • ujawnień na początek i koniec okresu sprawozdawczego wartości bilansowej powyższych zobowiązań, wartości zobowiązań zapłaconych, terminów płatności.

RMSR zdecydowała, że w większości przypadków jednostki mogą prezentować zagregowane informacje dotyczące powyższych kwestii.

W Grupie Kapitałowej nie występują na chwilę obecną transakcje faktoringu odwrotnego dotyczące powyższych zmian, w związku z czym zmiana nie powinna mieć wpływu na Grupę Kapitałową

* W nawiasie oczekiwana data wejścia w życie w UE /data zatwierdzenia przez UE