67.1. Ryzyko ubezpieczeniowe
Grupa w swoim portfelu posiada umowy ubezpieczeniowe w zakresie działu I (Ubezpieczenia na życie), jak również działu II (pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe), oferując szerokie spektrum ubezpieczanych ryzyk. Ekspozycja Grupy na ryzyka ubezpieczeniowe obejmuje przede wszystkim:
- Ryzyko śmiertelności;
- Ryzyko szkodowości w ubezpieczeniach osobowych i majątkowych, zwłaszcza w zakresie katastrof naturalnych, zdarzeń komunikacyjnych oraz ubezpieczeń ryzyk finansowych
- Ryzyko rezygnacji;
- Ryzyko kosztów;
- Ryzyko inflacji.
Niekorzystna realizacja powyższych ryzyk, tzn. realizacja gorsza niż założona przy wycenie, może przełożyć się na obniżenie wyniku finansowego, w tym wystąpienie straty finansowej.
Rozbieżności pomiędzy oczekiwanymi przepływami uwzględnionymi w zobowiązaniach ubezpieczeniowych a rzeczywistymi płatnościami, które będą miały miejsce w przyszłości, są naturalne i wynikają z losowości zdarzeń ubezpieczeniowych, zarówno w wymiarze liczby szkód, jak i ich wysokości. Dlatego jednym z głównych celi zarządzania portfelem oraz wyceny rezerw jest minimalizacja odchyleń rzeczywistych przepływów pieniężnych od ich prognoz.
Zastosowanie odpowiednich metod statystycznych oraz wykorzystanie aktualnych danych dostępnych na datę raportową ogranicza ryzyko błędnego oszacowania wartości oczekiwanej aktywów i zobowiązań z tytułu ubezpieczenia i reasekuracji. Jednocześnie właściwie zarządzanie portfelem pozwala zredukować wpływ na wynik finansowy potencjalnych odchyleń rzeczywistych przepływów od ich wcześniejszych szacunków. Do głównych instrumentów ograniczających ryzyko ubezpieczeniowe i tym samym mitygujących wahania wyniku oraz zapewniających wystarczalność rezerw na pokrycie przyszłych zobowiązań należy zaliczyć:
- dywersyfikację ryzyka pomiędzy różnymi produktami, a także w ramach poszczególnych produktów, np. poprzez dywersyfikację geograficzną;
- ostrożne podejście do przyjmowania ryzyka do ubezpieczenia, wykluczające ekspozycje narażone na największe ryzyko lub wymagające dodatkowych badań medycznych lub zabezpieczeń;
- ciągły monitoring rentowności posiadanego portfela w podziale na produkty oraz dynamiczne zarządzanie taryfą dla wybranych portfeli;
- stosowanie reasekuracji biernej.
Biorąc pod uwagę różnorodność produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez Grupę, obejmujących zarówno ubezpieczenia na życie, jak i ubezpieczenia różnych, nieskorelowanych ryzyk mąjątkowych, nawet bardzo niekorzystna realizacja oczekiwanych przepływów na pojedynczym produkcie będzie w relatywnie niewielkim stopniu wpływać na łączny wynik finansowy z tytułu ubezpieczeń.
W przypadku ryzyka ubezpieczeniowego występuje ryzyko koncentracji, związane z wystąpieniem zdarzenia, które obejmie dużą liczbę umów. Do kluczowych ryzyk w tym obszarze należy zaliczyć ryzyko katastrof naturalnych oraz ryzyko pandemii. W obu tych przypadkach Grupa mityguje ryzyko koncentracji m.in. poprzez stosowanie umów reasekuracji nieproporcjonalnej.